Tuesday , October 26 2021
Home / News / Uche Ekwunife Heads Senate Committee on Downstream Petroleum; Adamu Aliero committee on Customs

Uche Ekwunife Heads Senate Committee on Downstream Petroleum; Adamu Aliero committee on Customs

Saraki

Senate President, Dr. Bukola Saraki

Uche Ekwunife Heads Senate Committee on Downstream Petroleum;
Adamu Aliero committee on Customs
Senate President, Dr. Bukola Saraki yesterday announced the names of lawmakers that would chair the different senate committees for the 8th Senate.
The list as read out by Saraki during plenary has Senator Adamu Aliero as Chairman, Senate Committee on Customs, Excise & Tariff; while Ahmed Rufai Sani heads the Committee on Marine Transport.
Ben Murray Bruce was named chairman of the Senate Committee on Privatization; Senate Committee on Defence is to be chaired by Sen. Ahmed Lawan, while Senator Dino Melaye heads the committee on Federal Capital Territory.
Below is the full list of the committees and their chairmen:
1.Committee on Rules & Business
Babajide Omoworare (Chairman)
Ali Ndume (Vice Chair)

Senate Services Committee
Ibrahim Gobir (Chairman)
Aliyu Sabi Abdullahi (Vice Chair)

Committee on Ethics & Privileges
Samuel Anyanwu (Chairman)
Bala Ibn Na’allah (Vice Chair)

Committee on Public Accounts
Andy Uba (Chairman)
Gbolahan Dada (Vice Chair)

Committee on National Security & Intelligence
Shaaba Lafiagi (Chairman)
David Jonah Jang (Vice Chair)

STANDING COMMITTEES
Committee on Agriculture
Abdullahi Adamu (Chairman)
Theodore A. Orji (Vice Chair)

Committee on Air Force
Duro Samuel Faseyi (Chairman)
Ali Wakili (Vice Chair)

Committee on Army
George Akume (Chairman)
Ibrahim Abdullahi Danbaba (Vice Chair)

Committee on Anti – Corruption & Financial Crimes
Godfrey Chukwuka Utazi (Chairman)
Sani Mustapha (Vice Chair)

Committee on Appropriations
Danjuma Goje (Chairman)
Sunny Ogbuoji (Vice Chair)

Committee on Aviation
Hope Uzodinma (Chairman)
Bala Ibn Na’allah (Vice Chair)

Committee on Banking, Insurance & Other Financial Institutions
Rafiu Adebayo Ibrahim (Chairman)
Achonu Nneji (Vice Chair)

Committee on Capital Market
Isiaka Adeleke (Chairman)
Ogola Foster (Vice Chair)

Committee on Communications
Gilbert Nnaji (Chairman)
Solomon Adeola Olamilekan (Vice Chair)

Committee on Cooperation & Integration in Africa & NEPAD
Abubakar Sani Danladi (Chairman)
Baba Kaka Garba (Vice Chair)

Committee on Culture & Tourism
Matthew Urhoghide (Chairman)
Abubakar A. M. (Vice Chair)

Committee on Customs, Excise & Tariff
Adamu Aliero (Chairman)
Samuel Anyanwu (Vice Chair)

Committee on Defence
Ahmad Lawan (Chairman)
Jeremiah Useni (Vice Chair)

Committee on Diaspora & Civil Societies
Rose Oko (Chairperson)

Committee on Drugs & Narcotics
Joshua Lidani (Chairman)
Phillip Gyunka (Vice Chair)

Committee on Downstream Petroleum
Uche Ekwunife (Chairperson)
Jibrin Barau (Vice Chair)

Committee on Ecology & Climate Change
Bukar Abba Ibrahim (Chairman)
Achonu Nneji (Vice Chair)

Committee on Education (Basic & Secondary)
Aliyu Wamakko (Chairman)
Rose Oko (Vice Chair)

Committee on Employment, Labour & Productivity
Suleiman Nazif (Chairman)

Committee on Environment
Olaka Johnson Nwogu (Chairman)
Oluremi Tinubu (Vice Chair)

Committee on Establishment & Public Service
Emmanuel Paulker (Chairman)
Suleiman Nazif (Vice Chair)

Committee on Committee on Federal Capital Territory
Dino Melaye (Chairman)
Mohammed Hassan (Vice Chair)

Committee on Federal Character & Inter Governmental Affairs
Salihu Hussain Egye (Chairman)
Suleiman Othman Hunkuyi (Vice Chair)

Committee on Finance
John Owan Enoh (Chairman)
Umaru Ibrahim Kurfi (Vice Chair)

Committee on Foreign Affairs
Munsurat Sunmonu (Chairperson)
Shehu Sani (Vice Chair)

Committee on Gas
Bassey Albert Akpan (Chairman)
Abubakar Ahmadu Moallahyidi (Vice Chair)

Committee on Health
Lanre Tejuosho (Chairman)
Matthew Uroghdide (Vice Chair)

Committee on Housing
Barnabas Gemade (Chairman)
Francis Alimikhene (Vice Chair)

Committee on I.C.T & Cybercrime
Buhari Abdulfatai (Chairman)
Ogola Foster (Vice Chair)

Committee on Independent National Electoral Commission
Abubakar Kyari (Chairman)
Olusola Adeyeye (Vice Chair)

Committee on Information & National Orientation
Enyinnaya Abaribe (Chairman)
Ibrahim Abdullahi Danbaba (Vice Chair)

Committee on Interior
Georgeb Sekibo (Chairman)
Bayero Usman Nafada (Vice Chair)

Committee on Inter-Parliamentary Affairs
Bayero Usman Nafada (Chairman)

Committee on Industry
Sam Egwu (Chairman)
Buhari Abdulfatai (Vice Chair)

Committee on Judiciary Human Rights & Legal Matters
David Umaru (Chairman)
Godswill Akpabio (Vice Chair)

Committee on Land Transport
Olugbenga Ashafa (Chairman)
Phillip Aduda (Vice Chair)

Committee on Local & Foreign Debts
Shehu Sani (Chairman)
Phillip Gyunka (Vice Chairman)

Committee on Marine Transport
Ahmed Rufai Sani (Chairman)
Ighoyota Amori (Vice Chair)

Committee on Media & Public Affairs
Aliyu Sabi Abdullahi (Chairman)
Murray Bruce (Vice Chair)

Committee on Public Procurement
Abdulsalami Ohiare (Chairman)
Joshua Dariye (Vice Chair)

Committee on National Identity & National Population
Marafa Kabir (Chairman)
Abubakar Sani Danladi (Vice Chair)

Committee on National Planning & Economic Affairs
Rabiu Musa Kwankwaso (Chairman)
Yele Omogunwa (Vice Chair)

Committee on Navy
Isa Hamma Misau (Chairman)
Osinachukwu Ideozu (Vice Chair)

Committee on Niger Delta
Peter Nwaboshi (Chairman)
Abubakar Abdulrahman (Vice Chair)

Committee on Police Affairs
Abu Ibrahim (Chairman)
Stella Oduah (Vice Chair)

Committee on Power
James Manager (Chairman)
Bukar Mustapha (Vice Chair)

Committee on Primary Health Care & Communicable Diseases
Mao Ohuabunwa (Chairman)
Nelson Efiong (Vice Chair)

Committee on Privatisation
Ben Murray Bruce (Chairman)
Abdullahi Yahaya (Vice Chair)

Committee on Science & Technology
Robert Ajayi Boroffice (Chairman)
Marafi Bashir (Vice Chair)

Committee on Solid Minerals
Joshua Dariye (Chairman)
Rilwan Adesoji (Vice Chair)
Committee on Special Duties

Murtala Nyako (Chairman)
Sunny Ogbuoji (Vice Chair)

Committee on Sports
Obinna Joseph Ogba (Chairman)
Marafa Kabir (Vice Chair)

Committee on States & Local Government
Abdullahi Gumel (Chairman)
Kashamu Buruji (Vice Chair)

Committee on Tertiary Institutions & TETFUND
Binta Masi Garba (Chairperson)
Tijjani Yahaya Kaura (Vice Chair)

Committee on Trade & Investment
Fatimat Olufunke Raji Rasaki (Chairperson)
Sabo Mohammed (Vice Chair)

Committee on Upstream Petroleum
Donald Omotayo Alaosaodura (Chairman)
Bassey Gershom (Vice Chair)

Committee on Water Resources
Mohammed Ubali Shittu (Chairman)
Emmanuel Bwacha (Vice Chair)

Committee on Women Affairs
Oluremi Tinubu (Chairperson)
Stella Oduah (Vice Chair)

Committee on Works
Kabiru Gaya (Chairman)
Clifford Ordia (Vice Chair)

Committee on Poverty Alleviation & Social Welfare
Ali Wakili (Chairman)

About Gladys Johnson

Gladys Johnson The Publisher/Editor-In-Chief Global Business Drive Phone: +13465619347, +19796619107 Email: info@globalbusinessdrive.com gladysjohnsonmedia@gmail.com globalbusinessdrive@gmail.com

Check Also

Shell donates subsea training facilities to Nigeria varsity

The Nigeria deep-water arm of global energy giant, Shell, has donated multimillion naira laboratory equipment …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *